👤

O cantitate de 10 moli de gaz, 273 K si 760 mm Hg ocupa un vol egal cu: a. 320L b.224L c.224mL d.448L

Răspuns :

1atm=760mmHg
pV=nRT==>V=nRT/p=10*0.082*273/1=224L (aproximativ)