Două cutii cu bomboane şi opt napolitane cu ciocolată costă 41,2 lei iar trei cutii de bomboane şi patru napolitane de acelaşi fel costă 44,2 lei. Dacă un copil are 20 de lei, poate să-și cumpere o cutie de bomboane și trei napolitane cu ciocolată? Îi mai rămân bani?
2b +8n =41,2 lei
3b+4n=44,2 lei=>12n+9 lei+4n=44,2 lei =>16n =44,2 lei -9 lei=35,2lei
3b+4n=44,2 lei -
2b+8n=41,2 lei
=
1b-4n=3lei => 1b=4n+3 lei
Tim dat ideea ,,, poți continua tu! O seara/zi buna!!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!