Răspuns :
12 kg x 3,4 lei = 40,8 lei (varza)
4 kg x 5.2 lei = 20,8 lei (cartofii)
100 lei - 40,8 lei - 20,8 lei = 38.4 lei (5 martisoare)
38.4 lei : 5 = 7.68 lei (un martisor)
4 kg x 5.2 lei = 20,8 lei (cartofii)
100 lei - 40,8 lei - 20,8 lei = 38.4 lei (5 martisoare)
38.4 lei : 5 = 7.68 lei (un martisor)
cat cheltuieste pentru:
(1) varza ...... 12kg * 3,4lei/kg = 40,80 lei
(2) cartofi ...... 4kg * 5,2 lei/kg = 20,80 lei
cat a celtuiet pentru varza si cartofi ... 40,80 lei + 20,80 lei = 61,60 lei ;
ce suma i-a ramas din 100 de lei ... 100 lei - 61,60 = 38,40 lei
daca , cu 38,40 lei cumpara 5 martisoare atunci , un martisor costa
38,40 : 5 =7,68 lei/martisor
(1) varza ...... 12kg * 3,4lei/kg = 40,80 lei
(2) cartofi ...... 4kg * 5,2 lei/kg = 20,80 lei
cat a celtuiet pentru varza si cartofi ... 40,80 lei + 20,80 lei = 61,60 lei ;
ce suma i-a ramas din 100 de lei ... 100 lei - 61,60 = 38,40 lei
daca , cu 38,40 lei cumpara 5 martisoare atunci , un martisor costa
38,40 : 5 =7,68 lei/martisor
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!