👤

George pleaca la piata cu 100 lei.El cumpara 12 kg de varza cu3,4/kg lei 4 kg de cartofi cu 5,2 lei/kg.Stiind ca de restul banilor cumpara5 martisoareaflati
-cat costa varza
-cat costa cartofii
-cat costa martisoarele


Răspuns :

12 kg x 3,4 lei = 40,8 lei (varza)
4 kg x 5.2 lei = 20,8 lei (cartofii)
100 lei - 40,8 lei - 20,8 lei = 38.4 lei (5 martisoare)
38.4 lei : 5 = 7.68 lei (un martisor)

cat cheltuieste pentru:
       (1) varza   ...... 12kg * 3,4lei/kg = 40,80 lei
       (2) cartofi  ...... 4kg * 5,2 lei/kg = 20,80 lei
cat a celtuiet pentru varza si cartofi ...  40,80 lei + 20,80 lei = 61,60 lei ;
ce suma i-a ramas din 100 de lei ...  100 lei - 61,60 = 38,40 lei
daca , cu 38,40 lei cumpara 5 martisoare atunci , un martisor costa
                                           38,40 : 5 =7,68 lei/martisor
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari