Răspuns :
1. CaC2 + 2HOH ⇒ C2H2 + Ca(OH)2
m CaC2 pur = 20x0,8 = 16 g n CaC2 = 16/64 = 0,25 moli
teoretic: n C2H2 = n CaC2 = 0,25 moli
practic : n C2H2 = 90%x0,25 = 0,225 moli
n Br2 = 2x n C2H2 = 0,45 moli m Br2 = 160x0,45 = 72g
ms = 72x100/2 = 3600g = 3,6Kg
HC≡ CH +2 [Ag(NH3)2](OH) ⇒ Ag⁺⁻:C≡C:⁻Ag⁺ + 4NH3 + 2H2O
n AgNO3 = 2n C2H2 = 2x0,45 = 0,9 moli m = 0,9x170 = 153g
2. C2H2 + HCN ⇒ H2C=CH-CN
m HCN pur = 5454,6x0,99 = 5400kg
teoretic: n acrilonitril = n HCN = 5400/27 = 200 kmoli
practic : n acrilonitril = 200x0,85 = 170 kmoli m = 170x53 = 9010kg
b) n C2H2 necesar = nHCN = 200 = 200kmoli m = 200x26 = 5200kg
c) n C2H2 luat in lucru = 10xnHCN = 2000Kmoli m = 2000x26 = 52000kg
m CaC2 pur = 20x0,8 = 16 g n CaC2 = 16/64 = 0,25 moli
teoretic: n C2H2 = n CaC2 = 0,25 moli
practic : n C2H2 = 90%x0,25 = 0,225 moli
n Br2 = 2x n C2H2 = 0,45 moli m Br2 = 160x0,45 = 72g
ms = 72x100/2 = 3600g = 3,6Kg
HC≡ CH +2 [Ag(NH3)2](OH) ⇒ Ag⁺⁻:C≡C:⁻Ag⁺ + 4NH3 + 2H2O
n AgNO3 = 2n C2H2 = 2x0,45 = 0,9 moli m = 0,9x170 = 153g
2. C2H2 + HCN ⇒ H2C=CH-CN
m HCN pur = 5454,6x0,99 = 5400kg
teoretic: n acrilonitril = n HCN = 5400/27 = 200 kmoli
practic : n acrilonitril = 200x0,85 = 170 kmoli m = 170x53 = 9010kg
b) n C2H2 necesar = nHCN = 200 = 200kmoli m = 200x26 = 5200kg
c) n C2H2 luat in lucru = 10xnHCN = 2000Kmoli m = 2000x26 = 52000kg
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!