👤

intr-un cos sunt 8mere, 12 pere ,4 gutui. care este probabilitatea ca, luand la intamplare un fruct, aceasta sa fie mar?

Răspuns :

In total sunt 24fructe dintre care 8 mere. Deci probabilitatea este 8supra 24=1 supra 3
24 mer.......100%
8 mere........x%
8*100=800
800÷24=33,3%
sper ca team ajutat.nu uita sami multumesti