viteza sunetului in aer este de 340 metri / secunda
descarcarea electrica se produce concomitent cu tunetul
viteza = distanta / timp
distanta = viteza x timpul = 340 m/s x 8 s = 2720 metri
distanta de observator este de 2720 m = 2,72 km
observatie : viteza luminii este atat de mare - 300 000 km/s, incat intarzierea intre producerea descarcarii si vederea fulgerului de catre observator este nesemnificativa, se poate considera ca propagarea luminii este instantanee