👤

Sa se calculeze volumul de aer necesar pentru arderea a 10 l de propilamina(c.n).

Răspuns :

C3H7 - NH2 + 5,25 O2 ⇒ 3CO2 + 4,5 H2O
V O2 = 5,25·V amina = 52,5 l
V aer = 5V O2 = 262,5 l