1)asupra unui corp cu masa m1 actioneaza orizontal forta F1=5N,care deplaseaza corpul pe distanta d1=12m.Pe ce distanta trebuie sa actioneze forta orizontala F2=15N asupra altui corp cu masa m2 pentru ca energiile cinetice ale celor doua corpuri sa fie egale?Se stie ca ambele corpuri se aflau initial in repaus.
2)O minge a fost aruncata vertical in sus cu o viteza de 10m/s.Pina la ce inaltime va arunca mingea daca influenta aerului se neglijeaza?
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!