👤

La o Fabrica de confecti s-au adus 1453m de Stofa In prima zu s-au Foliant 7000 dm iar in a 2 zi 4/5 Din cat s-a Foliant in 1 zi Afla Cati Metru de Stofa Au ramas neutilizati

Răspuns :

z=1453m
x=7000dm=700m  (prima zi)(se transforma in unitatea de masura,adica metrul. si,se imparte cu 10,care este 700)
y=4/5 ori x ,y=a doua zi
Rezolvare:
Prima data trebuie sa aflam cat s-a confectionat in a doua zi. Si atunci vine asa:
z-x.⇒1453-700=753(m stofa- 2 zi)
y=4/5 ori 753(punem numitorul 1,la 753,si amplificam cu 5,fractia cu 753)
⇒4 ori 3765 supra 5⇒15060 supra 5=3012 m stofa prima zi


4/5 din 7000 7000:5=1400 1400*4=5600(dm a doua zi) 7000dm=70000m 5600dm=56000m 70000m-56000m-1453m=12547m(stofa neutilizata)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari