Răspuns :
forta de greutate = greutatea ( G )
G = m · g
G = 25 kg · 9,8 N/kg
G = 245 N
G = m · g
G = 25 kg · 9,8 N/kg
G = 245 N
dupa regula forta de greutate (G) se masoara prin produsul masei corpului si acceleratia gravitationala
G=mg
G=25 kg * 10 N/kg=250N
Rs:G=250N
G=mg
G=25 kg * 10 N/kg=250N
Rs:G=250N
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!