Un tractor cu forta de tractiune de 7 kN ara cu un plug avind latimea de 1 m . Determina : a) lucrul mecanic efectuat de tractor la aratul unui teren cu aria de 1 ha b) puterea medie dezvoltata de tractor la aratul unui teren cu aria de 1,2 ha timp de 1h 20 min
Pentru a ara un ha tractorul cu latimea plugului de 1m va parcurge : 10000m² : 1m = 10000m, iar pentru 1,2 ha va parcurge : 12000m² : 1m = 12000m. a) L = F·d =7kN×10000m = 70 MJ b) L = 7kN × 12000m = 84 MJ t = 1h20' = 3600s + 1200s = 4800s P = L/t = 840kJ/48s = 17,5 kW
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!