👤

Intrun cimp magnetic omogen cu inductia de 0.2T se afla un conductor cu lungimea de 8cm,dispus perpendicular pe liniile de cimp.forta electromagnetica ce
actioneaza asupra conductorului este egala cu 40mN.determina intensitatea curentului din conductor


Răspuns :

I=F/B inmultit la l
I=400N/0,2T inmultit la 0,08 m=400N/0,016=25000A
se da:
B=0, 2T
l=0, 08m
F=4*10 la puterea -2

I-?

F=B*I*l
i=F/B*l
i=4*10la puterea -2 N/0, 2T*0.08m=2, 5A