Autobuzul se deplaseaza cu viteza de 50 km/h si parcurge distanta de la Chisinau pina la Edinet cu 1,5 ore mai mult decit un automobil care se deplaseaza cu viteza de 80km/h.La ce ora va sosi autobuzul la Ediniet,daca el s-a pornit din Chisinau la ora 9:00
Raspuns sub forma de ecuatie REPEDE Va Multumesc Anticipat
d = 80×t { pt. automobil } . d = 50× ( t + 1,5 ) pt. autobuz . REZOLVAREA ECUAȚIEI : 80×t = 50×(t + 1,5 ) <=> 30×t = 75 <=> t=15/6 = 2,5 ore . Deci,autobuzul va parcurge 4 ore ,atunci înseamnă că ajunge la ora 13:00.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!