Doua localitati A si B sunt situate la 300 km distanta. Din localitatea A se deplaseaza sre localitatea B un motociclist, avand viteza de 40 km/h , iar din localitatea B spre localitatea A un alt motociclist , cu o viteza de 35km/h.
a) Ce distanta este intre cei doi motociclisti dupa doua ore de mers ?
b)Daca se intalnesc dupa 4 ore , cati km a parcurs fiecare pana la momentul intalnirii ?
a)40km•2=80km (primul motociclist) 35km•2=70km(al doilea motociclist) 300-80-70=150km(distanta rămasă dintre motocicliști) b) 40km•4(h)=160km(primul motociclist) 35km•4(h)=140km(al doilea motociclist)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!