👤

bunaa va rog rezolvati-mi si mie ex 21 si 22 dau coroana si 10 punctee va roog urgeent

Bunaa Va Rog Rezolvatimi Si Mie Ex 21 Si 22 Dau Coroana Si 10 Punctee Va Roog Urgeent class=

Răspuns :

21) a) 46g Na = 2moli Na (A Na = 23)
Stim ca un mol Na are (are 11 electroni in 1 atom) 11×6.023×10²³ atunci 2 moli vor avea 11×6.023×10²³×2=132,506 ×10²³ electroni.
b) 1 mol F2 are (9 electroni in 1 atom dar avem F2 deci luam 18/ molecula)
Vom avea pentru 2 moli: 2×18×6.023×10²³ =216,828 electroni.
c) 10 kg Ne = 10000g Ne (A Ne = 20g) = 10000/20 moli = 500 moli Ne
1 mol Ne (10 electroni are un atom) 10×6.023×10²³, atunci 500 moli vor fi
500×10×6.023×10²³ (scriu 500 ca 5×10²) = 5×10×6.023×10²⁵=301,15 × 10²⁵ electroni
22) a) 1 atom C are 12-6 = 6 neutroni/ atom
12g=1 mol C deci vom avea 6×6,023×10²³=36,128×10²³ neutroni
b) Hidrogenul nu are neutroni (1-1=0)
c) 2kg = 2000g O2 = 62,5 moli O2. Molecula de O2 are 2 atomi de O deci va avea de 2 ori mai multi neutroni. Un atom are 16-8=8 neutroni deci voi scrie direct 16 / molecula
16×62,5×6,023×10²³=6023×10²³=6,023×10²⁶ neutroni.
d) N are a atomi in molecula cu cate 14-7=7 neutroni fiecare. Scriu direct 14.
0.5 kmoli=500 moli
14×500×6,023×10²³(scriu 500=5×10²)=14×5×6,023×10²⁵=421,61×10²⁵ neutroni

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari