👤

Pentru 5 litri de ulei s au platit 45 lei.LA o cantina s au consumat intr o zi 8 litri.CE valoare are uleiul folosit?



Răspuns :

5litri...45 lei
8litri...xlei
5\8=45\x
x=(8*45):5=72lei