Răspuns :
Incepem cu lungimea de unda si formula ei unde (Lambda) adica lungimea de unda este egala cu produsul (inmultirea) dintre viteza de propagare a undei in cazul nostru o aflam dupa formula (distanta : la timp (100:20=5m/s)
Si in final aflam lambda care este egala cu viteza (5m/s) inmultit la timp (care se calculeaza dupa formula( nr de oscilatii : la timp2 (15 s)=30÷15=2.Deci lambda este egala cu 5m/s :2=2,5
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!