nectarul de pere este vandut in baxuri de 6 cutii,a cate 150 cl fiecare cutie.Un bax costa 72 lei.
calculati cati lei ar costa un litrude nectar de pere. vreau cu intrebari.VREAU Raspuns rapid dau coroana
1. Cat costa 6 cutii? 150×6=900 cl (care costa 72 lei),
2. Cat costa 100 cl? 72÷9=8 lei (atat costa 100 cl),
3. Cat costa un litru de nectar? 72+8=80 lei (atat costa un litru)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!