👤

ms=24,5 gr. H2SO4
Cp=20%
Vs=20cm3

Cm=?


Răspuns :

Cm=n/Vs(L)
20cm3=200ml
cp=md/ms=> 20=mdx100/24,5=>mdx100=490=>md=4.9g
n=4.9/M
n=4.9/1x2+32+16x4
n=4.9/98
n=0.05moli--H2SO4
Cm=0.05/200
=>0.00025M (mol/litru)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari