Un trapez cu perimetrul de 141 cm are o latura neparalela de 12 cm cealaltă cu 3 cm mai mica.baza mica este 3/7 din baza mare.citi cm are fiecare din cele 2 baze ?
fie ACD trapezul cu baza mica AB=3CD/7 SI BC=12, AD=12-3=9 Perimetrul va fi =AB+BC+DC+AD=3CD/7+12+DC+9=141, SAU 3CD/7+CD=120, SAU 10CD=840, rezulta CD=84, deci AB=3x84/7=36
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!