m1 = 0,2kg t1 = 100°C
m2 = 0,6kg t2 = 29° C
- poate fi vorba de echilibru doar daca apa din cele 2 vase se amesteca , sau cele 2 vase sunt puse in contact si e posibil transferul de energie de la unul la altul;
- in acest caz : Qced = m1c(t1 - θ) Q abs = m2c(θ - t2)
Qced = Qabs ⇒ θ = (m1t1 + m2t2) /(m1+m2) = 32/ 0,8 = 40°C