o hidrocentrala utilizeaza caderea de apa de la H=15 m ce are un debit volumic Qv=800m³/s cu randamentul de 80%.Sa se afle puterea utila a hidrocentralei exprimata in MV.(se va considera densitatea apei 1000kg/m³)
R:96MV
Stii: Qv=800m³/s si afli debitul masic Qm=ro*Qv debitul masic Energia potentiala care se transforma in energie utila in unitatea de timp este Ec=Qm*g*H Nu toata este energie utila, numai 80% din ea Notam cu r=80/100 randamentul 80/100=Eu/Ec unde Eu este energia utila. Eu=Ec*80/100=Qm*g*H*80/100=1000*800*10*15*80/100 J (cu t=1s) Pu=Eu/t dar t=1s (deci numeric Pu=Eu) Faci inmultirile si obtii Pu in W. Pentru a obtine in MW imparti la 1 000 000. Spor !
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!