mdKOH=ms x c/100=300 x 20/100=60 g KOH
Acesta intra in reactie.
MH2SO4=98g/mol MKOH=56 g/mol
Normal acestea se pun deasupra ecuatiei dar pot sa o scrii si asa
98gH2SO4.........................................2 X56 g KOH
x g H2SO4..............................................60 g KOH
x=60 x 98/2 x 56=5880/112=52,5 g H2SO4
cm=n/v n-nr.moli v-volumul solutiei cm-concentratia molara
n=m/M m-masa M masa molara
nH2SO4=52,5/98=0,53 moli H2SO4
v=0,53/2=0,265 m3
Cealalta problema nu stiu, deoarece sunt clasa a 9-a si nu am facut reactiile redox.