Răspuns :
fie triunghiul ABC, unde AB=a, BC=a+1, AC=a+2
AB+AC=224cm a+a+2=224
2a=222
a=111 AB=111, BC=112, AC=113
triunghi = AB+BC+AC=111+112+113=336cm
AB+AC=224cm a+a+2=224
2a=222
a=111 AB=111, BC=112, AC=113
triunghi = AB+BC+AC=111+112+113=336cm
Se da:
triunghiul ABC
AB+BC=224 cm
BC=AB+1
AC=AB+2
____________
P(ABC)-?
Rezolvare:
1) D/e AB+BC=224 ⇒ (inlocuim) AB+AB+1=224
2AB=224-1
2AB=223
AB= 223/2
AB= 111,5
2)BC=AB+1
BC=111,5+1
BC=112,5
3)AC=AB+2
AC=111,5+2
AC=113,5
4)P (perimetrul)= AB+BC+AC⇒ P ABC=111,5+112,5+113,5⇒ P ABC=337,5
triunghiul ABC
AB+BC=224 cm
BC=AB+1
AC=AB+2
____________
P(ABC)-?
Rezolvare:
1) D/e AB+BC=224 ⇒ (inlocuim) AB+AB+1=224
2AB=224-1
2AB=223
AB= 223/2
AB= 111,5
2)BC=AB+1
BC=111,5+1
BC=112,5
3)AC=AB+2
AC=111,5+2
AC=113,5
4)P (perimetrul)= AB+BC+AC⇒ P ABC=111,5+112,5+113,5⇒ P ABC=337,5

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!