Răspuns :
Cm = n/Vs =) n= Cm× Vs = 1×0.3 l=0.3 moli
0.3×63 = 18,9g acid
0.3×63 = 18,9g acid
MHNO3=63g/mol
Cm=md/M*Vs(L) => md = Cm*M*Vs(L) = 1*63*0.3 = 18.9 g HNO3
Cm=md/M*Vs(L) => md = Cm*M*Vs(L) = 1*63*0.3 = 18.9 g HNO3
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!