NE=1 =) formula generala = CnH2n. MCnH2n=14n g/mol Dacă la 1 litru .........1.875g La 22.4 litri ..........14n 14n=1.875×22.4=)14n=42=)n=3 Deci hidrocarbura este C3H6
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!