👤

Cu ajutorul mH2O si partea de masa de 5% , trebuie sa aflu m (substantei)
Ajutor va rog


Răspuns :

c/100= md/(md+mapa)
5/100= md/(md+mapa)---> 100md=5md+5apa--.>
                                             95md=5mapa
                                              md= 5xmapa/95
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari