👤

Mihai a cumpărat de la supermarket 3,5 kg portocale; 2,4 kg mere și 1,8 kg struguri. Se știe ca 1 kg de portocale costa 4 lei, 1 kg de mere costa 3,5 lei, iar 1kg de struguri costa 6 lei. Ce rest a primit Mihai dacă a plătiți cu o bancnota de 100 lei?

Răspuns :

4x3,5+3,5x2,4+6x1,8=14+8,4+10,8=33,2
3.5*4=14lei-portocale
2.4*3.5=8.4lei-mere
1.8*6=10.8lei-struguri
14+8.4+10.8=14+19.2=33.2lei
100-33.2=66.8lei a primit rest
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari