Răspuns :
54000/3600 = 15/1
Transformi km în m și 60 minute = cu 3600 secunde.
Transformi km în m și 60 minute = cu 3600 secunde.
54 km/ ora inseamna 54 000 de metri strabatti in 3600 de secunde
intr-o secunda sunt parcursi
54 000 / 3600 = 15 metri
deci 54 km/ora = 15 m/secunda
intr-o secunda sunt parcursi
54 000 / 3600 = 15 metri
deci 54 km/ora = 15 m/secunda
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!