Răspuns :
Pentru a aborda probleme de acest gen ar fi indicat sa ne raportam la o solutie cu volumul de 1 L. Cum:
1.29 g ................1 cm^3
X g....................1000 cm^3=1 L
X = 1290 g.
Cunoastem concentratia procentuala de masa a solutiei, deci:
100 g solutie............49 g H2SO4
1290g solutie...........x g
X=0.49*1290=632.1 g.
Pentru a afla concentratia molara trebuie sa transformam acea masa de H2SO4 in moli:
1 mol H2SO4.......98 g
X moli............632.1 g
X=6.45 moli
Cum noi ne raportam la 1 l acest nr de moli reprezinta dr fapt concentratia molara deci CM=6.45 M
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!