👤

In trei zile se sapa un șanț de 32 m.in prima zi un sfert din lungimea șanțului.,in a doua zi un sfert din lungimea santului rămas.cați m de șanț a săpat in a treia zi?


Răspuns :

Pai in prima zi a sapat 8 m=32-25/100=24
In a doua zi a sapat un sfert din ce  a ramas=24=25/100=18, adica a sapat 6m
In a treia zi a sapat 18 metri.