Un muncitor ridica uniform o greutate de 100 kg,folosind un plan inclinat cu lungimea de 2 msi inaltimeade 1 m.Determina modulul fortei active aplicate de muncitor
G= m x g => G = 100 kg x 10 N/kg => G = 1000 N Presupunem ca nu exista forta de frecare, din momebt ce nu ne zice ca miscarea se face cu frecare, deci F =Gx h/l ( legea planului inclinat) F= 1000 N x 1m /2 => F = 500 N
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!