calculeaza masa solutiei care poate fi pregatita din 500 g de substanta daca partea de masa a substantei dizolvate este egala cu a) 10 %b) 5 % c)20 % d)0,5 %
a)10% din 500=10×500/100=50=> masa substantei=500-50=450<br />b)5%din 500=5×500/100=25=>masa subsdantei=500-25=475<br />c)0,5% din 500=0,5×500/100=250/100=2,5=>maaa substantei=100-2,5=197,5
20%din 500=100=>masa substantei=500-100=400
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!