ajutatima va rog la problema: randamentul unei pirghii este de 80%.Cu ajutorul ei a fost ridicat la inaltimea de 40 cm un corp cu masa de 120kg La ce distanta sa deplasat in jos capatul bratului mare daca i sa aplicat o forta de 500 N
Notezi m=120kg masa corpului ridicat h=40 cm=0,4 m inaltimea pe care s-a ridicat masa m F=500N forta activa H=? distanta pe care s-a deplasat forta activa r=80/100 este randamentul parghiei Scrii lucrul mecanic util Lu=m*g*h Scrii lucrul mecanic consumat Lc=F*H Randamentul este dat de formula r=Lu/Lc Inlocuim r=m*g*h/F*H de unde scoti H H=m*g*h/r*F H=120*10*0,4*100/80*500 metri. Faci socotelile. Daca e ceva neclar , atunci scrii aici. Spor !
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!