de la o fereastra aflata la h de 12 m este aruncata o bila pe directie orizontala cu v = 14.4km/h. considerand frecarea cu aerul neglijabila , determina viteza cu care bila atinge solul
v = 14,4 km/h = 4 m/s Bila va ajunge la sol cu viteza verticala egala cu : mV²/2 = mgh; V² = √2gh =√240 m/s , dar si viteza orizontala de 4m/s. Compunand cele doua viteze =>V²₁ = V² + v² = 240 + 16 = 256 V₁ = √256 = 16m/s
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!