Răspuns :
2×16kg......26kg
2CH4 = C2H2 + 3H2
160kg.......130kg
M C3H3N = 53g/mol
26kg.....................53kg
C2H2 + HCN = CH2=CH-CN
130kg.....................265kg
265 kg acrilonitril = m teoretic
mpractic = mteoretic×randament/100=265×90/100=238.5 kg
53kg.........................53kg
nH2C=CH-CN = -(H2C-CH--CN)n
238.5kg................238.5kg
238.5 = mt
mp= 238.5×80/100=190.8 kg PNA
2CH4 = C2H2 + 3H2
160kg.......130kg
M C3H3N = 53g/mol
26kg.....................53kg
C2H2 + HCN = CH2=CH-CN
130kg.....................265kg
265 kg acrilonitril = m teoretic
mpractic = mteoretic×randament/100=265×90/100=238.5 kg
53kg.........................53kg
nH2C=CH-CN = -(H2C-CH--CN)n
238.5kg................238.5kg
238.5 = mt
mp= 238.5×80/100=190.8 kg PNA
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!