👤

10farfurii și 10cești costă 170de lei.Câți lei costă o ceașcădacă dacă o farfurie costă8lei
Vă rog ajutațimă dau coroană


Răspuns :

8x10=80 lei (costa 10 farfurii)
170-80=90 lei (costa 10 cesti)
90:10=9 lei (costa o ceasca)
1) 8 lei x 10 = 80 lei 
2) 170 lei - 80 lei = 90 lei 
3) 90 lei : 10 = 9 lei