👤

15 kilograme de faina costa 67,5 lei.Cati lei vor costa 43 kilograme de faina?

Răspuns :

Pai cred că cu regulă de 3 simpla. 15 kg ..........67,5 lei 43 kg ....... X(lei) X=43•67,5 ——— 15 X=193,5 lei.
15kg faina.....67.5lei
43kg faina.....M    lei
--------------------------
15M=43x67,5
15M=2902.5lei
M=2902.5:15
M=193,5 lei