👤

o paine costa cat 3cornuri,iar 2 paini si 4 cornuri costa zece lei.Cati lei a platit Raluca daca a cumparat 3 paini si 5 cornuri?
Rezolva prin metoda grafica.


Răspuns :

p=3c
2p+4c=10/:2
p+2c=5
3c+2c=5
5c=5
c=1
p=3x1
p=3
3p+5c=3x3+5x1
3p+5c=9+5
3p+5c=14
            Raspuns:14 lei

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari