Cu 3/5 din banii pe care ii are, un elev isi cumpara o minge de fotbal, iar cu 1/6 din rest isi cumpara 2 ciocolate a 2 lei fiecare. cati lei a avut el in
total ?
|.......|.......|.......|.......|.......| |..|..|..|.|..|.| 2lei daca 1/6 repr 2x2 lei,atunci 6/6 reprezinta 6x42lei=24lei dar 24 lei reprezinta 2 /6 din suma,atunci 1/6 din suma va reprezenta 24lei:2=12lei ,iar suma initiala va fi 12lei x 5=60lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!