-alcoolul specificat este alcoolul etilic C2H5OH
-IDENTIFIC ACIDUL DIN REACTIA
R-COOH + NaHCO3---> RCOONa +CO2+H2O
1mol..................................................22,4l
n=0,1mol............................................2,24l
--> 7,4g este masa pentru 0,1mol; deci, M,masa molara,=74g
74g= M,R+12gC+1gH+32gO---. > M,R=29g
daca R este saturat ,are formula CnH2n+1--.> 14n+1=29-->n=2
--.> ACID ACETIC
-masa de alcool din solutie: 23/100=md/200----> md=46g
REACTIA DE ESTERIFICARE :
- CH3COOH+C2H5OH---> CH3COOC2H5 +H2O
46g..........................88g
46g............................m=88g daca nu sunt pierderi
m,practic= 88x80/100= 70,4g ester( acetat de etil)