👤

daca 1 kg de prune costa 3 lei o gospodina poate cumpara 8 kg de prune.cate kg de prune poate cumpara cu aceeasi suma daca 1 kg de prune costa 4 lei?
se rezolva cu regulade trei simpla


Răspuns :

3 x8=24

8-4=4kg prune poti cumpara cu 4lei kg

3*8=24
24:4=6 kg poate cumpara