Răspuns :
Reactia chimica generala este urmatoarea:
R-OH + Na -> R-ONa + 1/2H2
Observam ca raportul molar dintre Na si H2 este 1:0.5 sau 2:1.
1 mol Na.................23 g
x moli......................11.5 g => x=0.5 moli Na.
1 mol H2..............22.4 l
x moli H2..............5.6 l
x = 0.25 moli H2, se respecta stoechiometria pentru toate cazurile, deci alcoolul poate fi atat metanol, cat si propanol, butanol sau izopropanol.
R-OH + Na -> R-ONa + 1/2H2
Observam ca raportul molar dintre Na si H2 este 1:0.5 sau 2:1.
1 mol Na.................23 g
x moli......................11.5 g => x=0.5 moli Na.
1 mol H2..............22.4 l
x moli H2..............5.6 l
x = 0.25 moli H2, se respecta stoechiometria pentru toate cazurile, deci alcoolul poate fi atat metanol, cat si propanol, butanol sau izopropanol.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!