👤

determinati masa de CuO necesara in reactia cu 10 g solutie acid clorhidric de concentratie 75%

Răspuns :

73/100x10=7,3g HCl
CuO+2HCl=CuCl2+H2O
80g/a=73g/7,3gHCl
a=8g CuO