Daca barca parcurge 9km intr-o jumatate de ora in apa statatoare inseamna ca viteza proprie a barcii este 18km/h.
S = V·t unde V = 18+Va
d = (18+Va)·1/2h Aceiasi distanta d o va parcurge barca in sens opus, cu viteza de 18-Va in 40 min.(2/3 h).
(18+Va)·1/2 = (18-Va)·2/3 =>
9 + Va/2 = 12 - 2Va/3; Va/2 + 2Va/3 = 12 - 9 ; 3Va +4Va = 3×6
7Va = 18km/h => Va = 18/7 = 2,571km/h