👤

Energia cinetia a uniu autoturism , la o viteza de 72 km/h este egala cu 300 kj.determina masa vehiculului.

Răspuns :

mv²/2 = Ec  ; m= 2Ec/ v²  = 2*300*1000/ 20²  = 1500 kg

 


[tex]E_c=300 \ kJ=300 \ 000 \ J \\ v=72 \ km/h=20 \ m/s \\ \boxed{m-?} \\ \bold{Rezolvare:} \\ \boxed{E_c=\frac{m \cdot v^2}{2}}\\ m \cdot v^2=E_c \cdot 2 \\ m=\frac{2E_c}{v^2} \\ m=\frac{300 \ 000 \ J \cdot 2}{(20 \ m/s)^2} \\ m=\frac{600 \ 000 \ J}{400 \ m^2/s^2} \\ \Rightarrow \boxed{m=1 \ 500 \ kg=\bold{1,5 \ t}} [/tex]
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari