c3/100= (md1+md2)/ (ms1+ms2) si
md1= c1xms1/100, md2= c2xms2/100-->
c3= (c1xms1+c2xms2)/(ms1+ms2)
40= (94ms1+15ms2)/( ms1+ms2)
94ms1+15ms2= 40ms1+40ms2-----> ms1/ms2=25/54
deci pentru a prepara o masa de solutie de c=40%, se iau mase de solutii de c1 si c2 date in raportul rezultat.ex: ms1=125g si ms2=270g