Răspuns :
3kg mere-----------------------7,5 lei
2kg mere-------------------------x lei
3/2=7,5/x
3x=7,5x2
3x=15
x=5
Deci 2kg mere costa 5 lei.
2kg mere-------------------------x lei
3/2=7,5/x
3x=7,5x2
3x=15
x=5
Deci 2kg mere costa 5 lei.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!