👤

La un magazin sau vandut 4 sticle cu ulei a 2 l fiecare si 2 sticle cu ulei a fiecare de aceiasi calitate. ce suma sa incasat daca un litru de ulei se vinde cu 5 lei?

Răspuns :

4X2=8   2X2=4   8+4=12     12X5=60   LEI
4s---2l
2s---2l(?!)
4*2=8l
2*2=4l⇒8+4=12l
12*5=60 lei