Cu ajutorul unui scripete mobil a fost ridicata la inaltimea de 15 m o bena cu mortrar cu masa de 60 kg . Determina randamentul scripetelui daca se stie
ca la capatul liber al funiei a fost aplicata o forta constanta egala cu 450 N
Deplasarea fortei active pentru un scripete mobil va fi dubla! Lc = 450N·30m = 13500J iar lucrul util este: Lu = 600N × 15 m = 9000J μ = Lu/Lc = 9000/13500 = 0,666 = 67%
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!